Na jakie parametry ekogroszku zwracać uwagę przed zakupem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na jakie parametry ekogroszku zwracać uwagę przed zakupem?

Przede wszystkim przy zakupie ekogroszku powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale także najistotniejszymi parametrami jak: kaloryczność, zawartość popiołu, spiekalność czy zawartość siarki. Dzięki powyższym cechom możemy zdefiniować, czy dany produkt, który chcemy kupić, zapewni wysoki komfort cieplny podczas ogrzewania domu.

aktualizacja: 2023-08-21 06:47:38

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wartość opałową ekogroszku, a prościej ile energii wydziela się w procesie spalania. Im wyższy parametr tym efektywniejszy opał. Kaloryczność w przedziale 25-26 MJ/kg zapewni bardzo ekonomiczne zużycie.

Kolejne istotne parametry to zawartość popiołu i siarki w produkcie. Warto pamiętać, że im mniej popiołu powstaje w trakcie wypalenia ekogroszku (do 5%), tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię. Siarka z kolei odpowiada za szkodliwe spaliny, powstające w procesie spalania ekogroszku w piecu i nie powinna przekraczać 0,5%. Co istotne, pierwiastek ten jest także niebezpieczny dla instalacji, ponieważ w połączeniu z parą wodną tworzy kwas siarkowy, który z kolei powoduje korozję kotła oraz komina. Tym ważniejszy jest niski współczynnik siarki w opale.

Spiekalność z kolei określa podatność paliwa na koksowanie, czyli tworzenia się spieków. Parametr ten wyraża się za pomocą wskaźnika RI (liczba Rogi). Wartość RI powinna być jak najniższa, najkorzystniej gdyby nie przekraczała 1. Wyższe wartości powodują tworzenie się spieków, które trudno się palą, przez co spada efektywność ogrzewania.

Orest Michalczuk
Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy Energo Sp. z o.o.
energobielsk.pl
fot. otwierająca: Energo

Może cię zainteresować
Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak działa sterowanie EOS 6? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Czym można palić w kotle 5. klasy? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image