Kołki, wkręty, kotwy i śruby - rodzaje zamocowań

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kołki, wkręty, kotwy i śruby - rodzaje zamocowań

Na budowie każdego domu powstaje kilkaset zamocowań różnych elementów konstrukcyjnych, instalacji i wyposażenia. W sklepach budowlanych dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów łączników, obejmujących kołki, wkręty, śruby i kotwy o zróżnicowanej średnicy, długości i wykonanych z różnych materiałów. Dobór odpowiednich elementów mocujących uzależniony jest od przewidywanych obciążeń oraz rodzaju materiału, w którym mają zostać osadzone.

aktualizacja: 2024-05-16 10:49:37

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup łączników kompletnych (np. wkrętów z kołkami), ale istnieje również możliwość samodzielnego skompletowania zestawu z osobno kupowanych elementów (kołek i wkręt). W takim przypadku zamiast zwykłego wkrętu można zastosować wkręcany haczyk, oczko lub wkręt z ozdobnym łbem. Dobór odpowiedniego zamocowania wymaga wcześniejszego określenia jego rodzaju, średnicy i długości kołka, do którego dobierany jest następnie wkręt.

Zamocowania o zbliżonym przeznaczeniu mogą różnić się budową. Średnica śrub i wkrętów powinna być dopasowana do średnicy kołka, a ich długość powinna przewyższać długość kołka o około 5 mm. Należy również wziąć pod uwagę grubość mocowanego elementu podczas doboru długości śrub i wkrętów.

Najczęściej stosowane rodzaje zamocowań:

Kołki standardowe

Kołki rozporowe działają na zasadzie rozpierania rozciętych ścianek podczas dokręcania. Można je stosować do mocowań mało obciążonych w niemal wszystkich rodzajach podłoży. W materiałach pełnych o zwartej strukturze przenoszą one większe obciążenia. Wygodną odmianą kołków standardowych są kołki do szybkiego montażu.

Umożliwiają one mocowanie przelotowe (część koszulki kołka przechodzi przez mocowany materiał), a zamiast wkrętustosuje się gwintowany gwóźdź. Doskonale nadają się do mocowań wielootworowych, gdy otwory na kołki wierci się w podłożu, np. przez listwę do szafek kuchennych lub ramę okienną.

Kołki standardowe o rozciętych ściankach (fot. Fischerpolska)
Kołki standardowe do tzw. szybkiego montażu z gwoździem zamiast wkręta (krzyżakowa końcówka wkręta ułatwia ewentualny demontaż) (fot. Fischerpolska)

Kołki uniwersalne

Kołki uniwersalne stanowią zmodyfikowaną wersję kołków tradycyjnych i są przeznaczone do mocowania w elementach pełnych i drobnootworowych. Podczas dokręcania wkręt mocujący powoduje nie tylko rozparcie, ale również spęcznienie kołka, co prowadzi do wytworzenia "garbów" kotwiących na ściankach między pustymi przestrzeniami. Należy zwrócić uwagę, aby podczas dokręcania kołek nie obracał się. Zastosowanie zbyt grubego wkrętu lub ścięcie skrzydełek blokujących uniemożliwi prawidłowe wykonanie zamocowania.

Kołki uniwersalne: z wkrętem i z haczykami (fot. Benox)
Kołek uniwersalny rozpierający się w podłożu na cztery strony
Kołek uniwersalny rozpierający się w podłożu na cztery strony (fot. Fischerpolska)

Kołki do miękkich materiałów

Mocowanie ciężkich przedmiotów (np. szafek kuchennych) w ścianach z lekkich materiałów wymaga zastosowania specjalnych kołków. Są one osadzane przez wkręcenie w otwór o mniejszej średnicy. Z kołkiem współpracują śruby z gwintem metrycznym. Do zawieszania lekkich przedmiotów w styropianie przeznaczone są kołki ślimakowe, które można wkręcać bez wstępnego nawiercania otworu.

Kołki do miękkich materiałów: metalowy (po lewej) - do zamocowań w lekkich odmianach betonu komórkowego, oraz ślimakowy (po prawej) - wykonanie zamocowania w styropianie za pomocą takiego kołka nie wymaga wstępnego nawiercania otworu (fot. Fischerpolska)

Zamocowania w pustych przestrzeniach

Zamocowania tego typu wymagają utworzenia tzw. grzybka oporowego po wewnętrznej stronie przegrody. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych, które narażone są na znaczne obciążenia, świetnym rozwiązaniem są kołki typu molly. Podczas dokręcania nacięta tuleja metalowa rozszerza się, tworząc mocne gniazdo osadcze. Tego typu kołki wymagają wstępnego zaciśnięcia przy użyciu specjalnych szczypiec.

Uwaga! Długość nierozciętej tulei kołka powinna odpowiadać grubości ścianki podłoża.

Kołek typu molly (po lewej) do zamocowań w materiałach z pustymi przestrzeniami: płytach g-k, wiórowych czy cegle dziurawce oraz szczypce (po prawej) używane do jego zaciśnięcia (fot. Koelner)

Do zawieszania lekkich przedmiotów w płytach gipsowo-kartonowych można również stosować kołki ślimakowe, mocowane za pomocą specjalnego wiertła. W przypadku montażu żyrandola w suficie z płyt gipsowo-kartonowych rekomenduje się użycie kotew skrzydełkowych. Ich osadzenie wymaga wywiercenia otworu o dużej średnicy.

Kotwy chemiczne

Stosowane są w przypadku bardzo dużych obciążeń, w podłożach pełnych i drobnootworowych. W przeciwieństwie do kołków rozporowych, kotwy chemiczne nie generują sił rozpierających, co jest istotną zaletą przy gęstym rozmieszczeniu otworów i mocowaniu w pobliżu krawędzi. Element mocujący – specjalnie ukształtowana kotew – wklejany jest w wywiercony otwór.

Zestaw do montażu zawiera kotew z gwintem, szklaną ampułkę z żywicą, utwardzaczem i kruszywem oraz tuleję dziurkowaną przeznaczoną do podłoży drobnootworowych. Montaż polega na wstawieniu ampułki i ewentualnie tulei siatkowej do wywierconego otworu (który nie powinien być zbyt głęboki i musi zostać dokładnie oczyszczony z pyłu), a następnie wbiciu kotwy.

Wbicie kotwy powoduje rozbicie ampułki i inicjuje reakcję chemiczną twardnienia kleju (czas twardnienia zależy od temperatury otoczenia i wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut). Podczas mocowania sufitowego należy dodatkowo użyć kapturka ochronnego, aby zapobiec wyciekaniu żywicy z otworu.

W przypadku dużej liczby otworów do wklejania kotew można zastosować specjalny pistolet wprowadzający żywicę.

Schemat budowy kotwy chemicznej
Sposób umieszczenia kotwy chemicznej w podłożu drobnootworowym (fot. Koelner)

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: fischerpolska

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Grzechu

26 Nov 2016, 11:21

Za kołkami porządnymi to naprawdę trzeba się nachodzić zwykle w sklepach jest jakaś masakra. Te koszulki z jakiegoś byle plastiku są do niczego, sam wkręt często ulega korozji... Dramat :/ Jednak warto wydać trochę więcej kasy na coś porządnego. .

Gość Krzysiek

29 Sep 2016, 00:27

Kilka remontów za sobą mam i niestety wiertła często okazywały się elementem krytycznym podczas prac. Wtedy okazywało się, że kupowanie taniochy w markecie to kiepski pomysł. Solidne wiertła sprawdzają się jednak znacznie lepiej i warto zapłacić troszkę więcej i mieć w ręki ...

Gość Damien

06 May 2016, 15:41

Czasami jest problem z dostaniem niektórych śrub i wkrętów co bywa dość kłopotliwe. Nie mówię o najzwyklejszych wkrętach, ale takich bardziej wyspecjalizowanych.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!